in

Ovo je 5 potpuno netočnih mitova o baterijama telefona

Za predmet koji jedva da napušta naše dlanove, pametni telefon se ponekad može činiti kao čarobni komad tehnologije. I nigdje to nije toliko izraženo kao kada je u pitanju baterija, koja će pasti za 20 posto napunjenosti brže nego što možete isključiti Bluetooth ili potpuno izgubiti kapacitet za samo godinu ili dvije.

Kako bismo nadoknadili ove nedostatke, stvorili smo razne vrste mitova o baterijama. Bilo da se radi o izbjegavanju ostavljanja telefona na punjenju preko noći ili isključivanju kako bi se baterija malo odmorila, uvijek tražimo načine da izvučemo malo više performansi iz naših preopterećenih baterija, čak i kada naše metode i nemaju previše smisla.

Kako bi razbili neke od najvećih mitova, kolege s portala Wired zamolile su za savjet Kenta Griffitha , docenta specijaliziranog za pohranu energije na UC San Diego.

Mit broj 1 – Punjenje telefona putem računala ili prijenosnog računala oštetit će bateriju

Realno stanje ovdje je potpuno suprotno od mita. Čak štoviše, malo sporije punjenje vjerojatno je dobro za baterije, kaže Griffith. Što sporije punite bateriju, manji je pritisak na litijeve ione i strukture koje ih prihvaćaju te je manja potencijalna šteta za bateriju. Zato proizvođači postavljaju ograničenja na uređaje kako se ne bi punili prebrzo.

Mit broj 2 – Povremeno isključivanje uređaja pomaže produžiti trajanje baterije

I ovo je mit, ali ne potpuno neutemeljen. Prije nego što je litij-ionska baterija postala sveprisutna, nikl-metal-hidridna baterija bila je glavni izbor. U tim baterijama bilo je nemoguće dobiti točno očitanje razine napunjenosti baterije bez potpunog pražnjenja i ponovnog punjenja baterije. “Da su baterije napola ispražnjene i ponovno napunjene, izgubili biste točnu orijentaciju. Dakle, morali biste ju potpuno isprazniti da biste pratili točno stanje”, kaže Griffith

Kod litij-ionskih baterija to više nije slučaj. Moderne baterije mogu očitati svoje stanje bez obzira na razinu napunjenosti, a kada se vaš uređaj ne koristi, opterećenje baterije je gotovo isto kao da je potpuno isključena.

Mit broj 3 – Baterije rade lošije kada su hladne

Zapravo je suprotno. “Korištenje baterije na niskim temperaturama i održavanje baterije hladnom mnogo je bolje za trajanje baterije”, kaže Griffith. Izlaganje baterije visokim temperaturama mnogo je vjerojatniji način da se na kraju skrati njezin ukupni vijek trajanja. “Ne želite da vam baterija bude vruća. Ne želite da se pregrije dok se puni, ne želite ga ostaviti na suncu ili u automobilu.”

Ali zašto baterije toliko mrze toplinu? Razlog je u tekućim elektrolitima koji ispunjavaju praznine između slojeva litij kobalt oksida i grafita i sprječavaju dodir dviju komponenti. To je ono kroz što litijevi ioni putuju kada se kreću između dva sloja, pa je to vrlo važno za strukturu baterije.

Mit broj 4 – Ostavljanje punjača priključenog na zid i uključenog troši energiju

S telefonskim punjačima i drugim “glupim” kabelima koji imaju samo žicu, vjerojatno uopće ne troše energiju ako nijedan uređaj nije priključen. Kada su u pitanju kabeli za TV ili prijenosna računala—ili bilo koji punjač koji ima veliku “ciglu” ” priključenu na njega— ovi su malo pametniji jer često troše malu količinu energije dok zapravo čekaju da se TV ili drugi uređaj pokrene iz stanja pripravnosti. U prošlosti su ti uređaji trošili do 10 posto računa za energiju prosječnog kućanstva, ali nedavne promjene propisa znače da oni sada troše relativno malu količinu energije.

Mit broj 5 – Trebali biste pustiti da se baterija potpuno isprazni do 0 posto prije ponovnog punjenja

Začudo, baterije su pod najvećim opterećenjem kada su potpuno napunjene ili potpuno prazne. Pravi “sweet spot” za bateriju je 50 posto napunjenosti jer to znači da je polovica njenih pokretnih litijevih iona u sloju litij kobalt oksida, a druga polovica u sloju grafita. Ova ravnoteža najmanje opterećuje bateriju i produljuje broj ciklusa punjenja koje može izdržati prije nego što se degradira.

Dakle, stvarno, ako ste zainteresirani da vaša baterija traje što je duže moguće, trebali biste održavati njezinu napunjenost između 20 i 80 posto. To znači da provodi što je moguće manje vremena s puno litijevih iona naguranih u oba sloja.

 

S vremenom se kapacitet baterije vašeg telefona smanjuje. Baterija pametnog telefona obično ostaje raditi s optimalnim kapacitetom oko dvije do tri godine. Nakon toga, najčešće je vrijeme za promjenu ili same baterije ili nažalost i kompletnog uređaja.