Grafičke kartice su među najsloženijim, najskupljim i najvećim komponentama koje možete nabaviti za računalo. Dakle, kada se radi o nadogradnji na novi model, ključno je osigurati da odaberete pravi za svoje računalo i novčanik.
Iako među stotinama različitih modela dostupnih na tržištu ne manjka izvanrednih opcija, postoje važni čimbenici o kojima treba razmisliti prije donošenja odluke. Konkretno, postoji pet pitanja na koja biste trebali odgovoriti prije nego što se rastanete od svojih teško zarađenih novaca. Evo našeg vodiča o tome kako odabrati idealnu grafičku karticu za svoje potrebe.
#1 – Hoće li ova grafička kartica stati u moje računalo?
Ako je vaše računalo staro nekoliko godina ili nikada nije imalo zasebnu grafičku karticu, mogli biste biti šokirani veličinom nekih od najnovijih modela. Prije deset godina, prosječna grafička kartica bila je dugačka oko 18 do 20 cm, nije zauzimala više od nekoliko utora za proširenje i općenito nije bila dovoljno velika da bi zaslužila spominjanje u recenzijama.
Moderne grafičke kartice sada su obično dugačke28 cm, a mnoge se produžuju za dodatnih desetak cm i rijetko stanu u jedan utor. Modeli s dva utora postali su standard, ali modeli s tri ili čak četiri utora nisu neuobičajeni. Najsnažniji modeli su znatno veliki i teški, s očekivanom težinom od skoro 2kg.
Računala unaprijed izrađena za uredsku upotrebu obično dolaze s kućištem Small Form Factor (SFF), koje često ima utore za proširenje upola veličine koji mogu primiti samo karticu s jednim utorom. Ovo uvelike ograničava veličinu grafičke kartice u koju kućište može stati, a samo modeli označeni kao niski profil moći će se umetnuti u njih.
Takve kartice općenito nude niže performanse ili se temelje na zastarjeloj tehnologiji, što ograničava njihovu sposobnost učinkovitog pokretanja najnovijih igara. Iako postoje sasvim pristojna kućišta za računala dostupna za manje od 70 dolara , ovo može biti dodatni trošak za koji niste spremni izdvojiti budžet.
Ukratko, grafičke kartice su velike , pa se pobrinite da vaše računalo može udobno primiti ono koje namjeravate kupiti.
#2 – Trebam li novo napajanje?
Još jedan aspekt koji se značajno povećao tijekom godina je potrošnja energije grafičke kartice. Najrobusniji, vrhunski modeli oduvijek su zahtijevali znatnu količinu energije za funkcioniranje, ali taj segment se sada drastično povećao.
Na primjer, 2014. Nvidijin GeForce GTX 750 Ti imao je maksimalnu potrošnju energije od samo 60 W. Brzo naprijed u sadašnjost, a njegov sektorski ekvivalent, GeForce RTX 3050 , troši više nego dvostruko više od te količine, na 130 W. Na drugi kraj spektra, desetljeće star Radeon R9 290X imao je vršnu potrošnju od 290 W, dok AMD-ov najnoviji vrhunski model troši pozamašnih 355 W pri punom opterećenju.
Također je važno imati na umu da starijim PSU-ovima možda nedostaju potrebni kabeli za napajanje za željenu grafičku karticu. AMD-ovi najnoviji proizvodi zahtijevaju jedan ili dva 8-pinska PCIe kabela (neke verzije trećih strana koriste tri), pa ako vaša napojna jedinica ima samo jedan (ili čak jedan 8-pinski plus jedan 6-pinski), morat ćete nadograditi svoje PSU-ove.
Nvidijina GeForce RTX 40 serija, zajedno s nekoliko iz svoje serije 30, koristi jedinstveni konektor za napajanje poznat kao 12VHPWR . Dok sve te GeForce kartice dolaze s adapterom, potrebna su im dva ili tri odvojena 8-pinska kabela da ispravno funkcioniraju. A ako planirate nabaviti vrlo snažnu karticu, jedan od najnovijih top-end modela, tada će uparivanje s kvalitetnim PSU-om, snage najmanje 800 W, biti apsolutna potreba.
#3 – Za što ću koristiti grafičku karticu?
Za većinu ljudi, glavni razlog za nabavu nove grafičke kartice je jednostavno igranje igara, poboljšavanje njihovog iskustva igranja poboljšanjem vizualne kvalitete ili postizanjem vrhunskih performansi.
Međutim, ne žele svi nadograditi svoju grafičku karticu samo za potrebe igranja. Na primjer, ako vam je cilj dodati više monitora, tada bi vam trebala biti dovoljna bilo koja jeftina kartica male snage iz posljednjih pet godina, jer gotovo sve dolaze opremljene s najmanje tri video izlaza
Suprotno od ovoga bili bi profesionalni scenariji, poput uređivanja videa, stvaranja 3D sadržaja ili podataka i znanstvene obrade, tada nijedna stara kartica neće biti dovoljna! Ako koristite nešto poput DaVinci Resolve Studio za izradu videa, tada će mogućnost brzog rada na snimkama visoke razlučivosti uvelike ovisiti o snazi vašeg GPU-a. Što se tiče ovog specifičnog softvera, i AMD-ovi i Nvidijini proizvodi imaju izvanredne rezultate, iako Nvidijini obično imaju malu prednost.
U tim situacijama trebali biste ciljati na najnoviju generaciju čipova bilo kojeg dobavljača (AMD RDNA 3 i Nvidia Ada), sa što više procesorskih jezgri i što više RAM-a. Što se tiče posljednjeg aspekta (količina video memorije), oba proizvođača GPU-a ugrađuju ogromne količine u svoje profesionalne asortimane. AMD ima jednu opciju (Radeon Pro), dok Nvidia nudi različite nazive modela – RTX A-serija Ada Generation, RTX A-serija, Quadro i T-serija.
Svi su oni iznimno skupi, s cijenama znatno višim od svojih rođaka za opću potrošnju, ali osim kompatibilnosti i stabilnosti softvera, te vrste i količine RAM-a, među njima nema razlike. Osim ako vam apsolutno ne treba 48 GB ECC memorije, primjerice, standardni modeli Radeon i GeForce trebali bi biti dovoljni za većinu vaših potreba za uređivanjem i obradom.