Asus je najavio svoj ROG prijenosni gaming PC ROG Ally na način koji je bio vrlo neprikladan, u vidu prvoaprilske šale, a zatim ga je neko vrijeme držao u neizvjesnosti prije nego što je otkrio da je riječ o stvarnom proizvodu.
Da biste bili u tijeku, Asus je na Prvi travanj najavio ROG Ally, prijenosno ganimg računalo, ali su kasnije potvrdili da je to zapravo bila šala. Unatoč tome, nastavili su govoriti o proizvodu i sada, nakon par dana, otkrivaju da je prava šala bila da je proizvod zapravo bio stvaran. Ukratko, nije bilo nikakve šale, ni u jednom trenutku.
Prema Dave2D-u, ROG Ally koristi prilagođeni AMD SoC izgrađen na 4-nanometarskoj procesnoj čvoru TSMC-a koji se sastoji od Zen 4 CPU-a i RDNA 3 GPU-a. Ovo znači da je ROG Ally opremljen najnovijim procesorima i grafičkim karticama dostupnima na tržištu kao zasebni dijelovi za stolna računala.
Čini se da će procesor u ROG Ally-u biti brži od onog u Steam Deck-u, što će biti važno jer ima veći 7-inčni 1080p 16:9 zaslon s više piksela od Steam Deck-a. ROG Ally također će raditi brže sa refresh rate-om do 120 Hz. Ostaje nam vidjeti hoće li AMD-ov silicij izgrađen na 4-nanometarskoj tehnologiji biti u mogućnosti maksimalno iskoristiti tu rezoluciju i refresh rate, no trebalo bi osigurati glatko iskustvo u igrama koje to podržavaju.
Prema izvještaju Dave2D-a, još jedna dobra vijest je da ROG Ally radi vrlo tiho. U testovima je utvrđeno da Ally radi s oko 20 decibela manje opterećenja u usporedbi s Steam Deckom, koji iako nije najglasniji uređaj ikad, ipak radi na 37 decibela.
ROG Ally koristi Windows 11, ali dolazi s prilagođenom aplikacijom tvrtke Asus koja sadrži game launcher i omogućuje neka prilagođavanja na prijenosnom sustavu dok ste u pokretu. Naša iskustva s drugim prijenosnim uređajima koji koriste Windows nisu bila jednako glatka kao što je to Valveov Linux SteamOS na Steam Decku, pa je to nešto na što treba obratiti pozornost. Međutim, barem Windows manje ograničava izbor igara koje se mogu igrati, jer neke online igre, poput Destinyja, neće raditi na Steam Decku.
Ukoliko Asus uspije usavršiti svoj game launcher, korisnici neće morati često pristupati radnoj površini sustava Windows. Ono što čini ROG Ally zaista uzbudljivim je činjenica da se može spojiti na jedno od vanjskih kućišta za grafičke kartice tvrtke Asus, koja koristi vlastiti priključak. To omogućuje značajno poboljšanje grafičke izvedbe, čak i do razine RTX 4090. Ako je moguće i dalje koristiti sve druge izlaze zaslona na kućištu za grafičku karticu, tada bi to mogao biti dobar način za spajanje uređaja kod kuće i igranje zahtjevnih igara na većoj rezoluciji.
Trenutno nam nedostaje ključna informacija – cijena. Iako ovaj uređaj izgleda dobro, atraktivnost Steam Deck-a je njegova relativno niska cijena za prijenosno računalo za igranje. Asus je rekao Dave2D-u da će cijena biti “vrlo konkurentna”, ali osim toga ne znamo ništa više.
Možemo samo nadati se da će cijena biti konkurentna i da će korisničko iskustvo softvera biti bez problema. Bez obzira na probleme tijekom predstavljanja, ova prijenosna računala izgledaju izrazito kvalitetno