in

LOVELOVE TUGYTUGY

Ukoliko imate probleme s hard diskom ovi savjeti vam mogu pomoći

Hard diskovi, barem u idealnim okolnostima, svoju funkcionalnost gube postepeno, što znači da vam mogu dati dovoljno vremena da kopirate sve podatke i zamijenite ih prije kobnog kvara. Ovo su simptomi na koje morate obratiti pažnju ako sumnjate da vaš hard disk polako “odlazi u penziju”.

Usporavanje računara, često smrzavanje, plavi ekran

Ova kombinacija kvarova na PC-u može imati mnogo uzroka, no jedan od vrlo čestih je pokvaren hard disk. Ako ovi problemi ne posustaju nakon svježe instalacija Windowsa ili rada u sigurnom modu, korijen problema je vjerovatno pokvareni hard disk, objašnjava MakeUseOf.

Ako mislite da je problem u nečemu drugom, uvijek možete pokrenuti niz dijagnostičkih programa, no prva stvar kojoj treba pribjeći je analizi S.M.A.R.T. (Self-Monitoring, Analysis, Reporting Technology) podataka. Vodite računa da iako Windowsi automatski sakupljaju informacije u pozadini, vrlo je teško predvidjeti kada će hard disk tačno prestati raditi – štaviše, S.M.A.R.T. upozorenje će možda ‘iskočiti’ kad je prekasno.

Ako želite ručno provjeriti S.M.A.R.T. status hard diska trebat će vam alat poput CrystaDiskInfoa. Pod stavkom Disk birajte disk koji želite skenirati i zapišite njegovo “zdravstveno stanje”. Ako problem ne leži u hardveru, predlažemo da nakon analize iznova instalirate Windows 10 – prije čega, naravno, predlažemo da napravite sigurnosnu kopiju.

Korumpirani podaci i sve veći broj bad sektora

Korumpirani podaci mogu se prikazati na bezbroj različitih načina. Ako prepoznate neki od ovih simptoma, postoji šansa da vaš HDD polako prestaje raditi:

  • Pobrkana imena foldera
  • Nasumične greške pri otvaranju pomijeranju ili spremanju podataka
  • Datoteke koje se ne žele otvoriti
  • Korumpirani podaci unutar datoteka
  • Nestajuće mape ili datoteke

Korupcija podataka se obično dešava kada podaci nastaju. Možda je problem u zloćudnom softveru poput virusa, no nemojte zanemariti mogućnost i da je problem u vašem disku.

Bad sectori ili loši sektori su dijelovi diska koji ne mogu pohraniti podatke na normalan način. Windowsi ih automatski prepoznaju i označavaju, što znači da ih nećete prepoznati osim ako naiđete na probleme s korumpiranim podacima. Ako je vaš disk pokvaren, loših sektora će biti sve više.

Komanda CHKDSK može pomoći pri spašavanju podataka iz bad sectora. Za super brzo skeniranje, pritisnite Windows + E za otvaranje File Explorera, odite u This PC, kliknite desnim klikom na pokvarenu particiju i birajte Properties. Tamo se prebacite na karticu Tools i birajte Check. Ako Windowsi prepoznaju da “Ne morate skenirati ovaj disk”, uvijek možete kliknuti na “Scan drive” i svejedno odraditi skeniranje. Nakon što je posao obavljen, moći ćete popraviti sve greške na koje ste možda naišli.

Temeljitiji pregled uz pomoć CHKDSKA možda će trajati duže te će tražiti ponovno pokretanje računara. Ako ćete imati vremena oko jedan dan, otvorite command prompt kao administrator i pokrenite chkdsk /r c: (za C: disk). Odgovorite na pitanje sa Y i dozvolite CHKDSK-u da opet pokrene vaš računar.