Brojni korisnici žalili su se na to da im Windows 11 23H2 radi sporije, no ubrz se pronašlo rješenje vraćanjem postavki Defendera. Iako ovaj problem spada u kategoriju buga i nije karakterističan za Defender, prethodna ispitivanja anti-malware programa pokazala su da Microsoft Defender ponekad opterećuje sustav, no nije usamljen u tome.
U tu svrhu su AV-TEST i AV-Comparatives tijekom listopada testirali kako antivirusni programi utječu na performanse sustava. Iako je Microsoft Defender bio dobar u većini kategorija, nije se najbolje snašao pri arhiviranju/dearhiviranju, odnosno, kompresiji/dekompresiji. Testiranje je provedeno na Windows 10 i Windows 11 64-bitnom sustavu. Najlošiji za Windows 10 je bio McAfee, dok su najbolji bili ESET, Avira, K7 i Kaspersky.
Osim toga, AV-Comparatives je također koristio PCMark benchmark sučelje i kombinirao ocjene s vlastitom AV-C ocjenom kako bi formirao kompozitnu ocjenu utjecaja. Prema ovoj metrici, Microsoft Defender bio je jedan od najlošijih s ukupnom ocjenom od 18,6. Samo je Total Defense bio lošiji s 27. Najbolji izvođač bio je ESET s ocjenom utjecaja od samo 1,4. Dakle, što je manja brojka, to bolje.
Što se Windows 11 tiče, izvedba Defendera ni na njemu nije najbolja jer je ostvario 5,5 od 6. Loše snalazi u kategoriji instaliranja često korištenih aplikacija. Još jedna kategorija u kojoj se Defender nije istaknuo bila je “pokretanje popularnih web stranica” jer je usporavao sustav za 34 posto. No, lošiji su bili Bkav i AhnLab. Najbolji Trend Micro.
S druge strane, Avast i AVG ostvarili su ocjene 6,0 i 5,5 u kategoriji Performansi prema AV-TEST-u unatoč tome što su oboje izgrađeni na istom engineu. Dakle, čini se da je sustavski utjecaj dva proizvoda uglavnom sličan, osim pri pokretanju popularnih web stranica. Iz nekog razloga, čini se da AVG ima problema s pregledavanjem interneta jer ima udio od 34 posto, iako bi njegova izvedba trebala biti otprilike jednaka kao Avastova (19 posto).