in

Google uvodi nove sigurnosne mjere kako bi zaustavio spam na Gmailu

Spam e-poruke jedna su od onih internetskih smetnji koje postoje desetljećima. Stvari su se poboljšale tijekom godina, a sada Google otežava posao pošiljateljima koji druge bombardiraju porukama. Tvrtka je rekla da će oni koji pošalju više od 5000 e-mailova dnevno morati ponuditi korisnicima Gmaila unsubscribe gumb.

Neil Kumaran, voditelj grupnih proizvoda za Gmail Security & Trust, piše da Gmailove obrane koje pokreće umjetna inteligencija sprječavaju više od 99,9% neželjene pošte, krađe identiteta i zlonamjernog softvera da dospiju u pretince pristigle pošte i blokiraju gotovo 15 milijardi neželjenih e-poruka svaki dan.

Međutim, način na koji se internet razvijao u posljednjih 20 godina doveo je do novih prijetnji koje su složenije nego ikad. Kao takve, u veljači 2024. uvode se nove smjernice za one koji šalju više od 5000 e-poruka dnevno korisnicima Gmaila.

Najviše dobrodošla promjena vjerojatno će biti uključivanje poveznice za otkazivanje pretplate jednim klikom u tijelo e-poruka. Od masovnih pošiljatelja također će se tražiti da obrade zahtjeve za otkazivanje pretplate u dva dana.

Još jedna nova smjernica zahtijeva od masovnih pošiljatelja da postave SPF/DKIM i DMARC autentifikaciju e-pošte za svoje domene kako bi se zaštitili od lažiranja i krađe identiteta.

Kumaran piše da je Google od prošle godine počeo zahtijevati da e-poruke poslane na Gmail adresu imaju neki oblik autentifikacije. To je dovelo do pada broja neautentificiranih poruka poslanih korisnicima za 75%, što je pomoglo u raspremanju inboxa i blokiranju milijardi zlonamjernih poruka, ali Kumaran kaže da ima još toga za učiniti, počevši od novih zahtjeva za velike pošiljatelje.

Konačno, Google nalaže prag stope neželjene pošte za masovne pošiljatelje. To mora biti ispod 0,3% , prema mjerenju Googleovih Postmaster Tools. Nadalje, pošiljatelji ne smiju lažno predstavljati Gmail u zaglavljima svoje e-pošte.

Google kaže da surađuje s Yahooom, koji također nudi uslugu e-pošte, tako da potonji može implementirati iste promjene.

Prema proizvođaču antivirusnih programa Kaspersky Labs , gotovo polovica svih e-poruka poslanih globalno prošle godine bila je neželjena pošta, od čega gotovo 30% potječe iz Rusije.