in

ARM procesori će do 2026. činiti 30 posto PC tržišta

Analitičari iz Canalysa prognoziraju da će ARM čipovi činiti 30 posto PC tržišta do 2026. Uz to, navodi se i da će do tada polovica tržišta za cloud servere, kojom trenutno dominira x86 CPU, pasti pod ARM. Što to znači za gaming računala? Pa, ništa…

Iako trenutno nije takav dojam, već sad se ARM može naći u povećem broju računala. Primjerice, gotovo svi novi Macovi bazirani su na ARM-u. Nije mala stvar, Apple ima 13,5 posto udjela na PC tržištu. Kao što nije ni mala stvar da se ARM nalazi u chromebookovima.

Koliko je rast za ARM potvrđuje i podatak da je činio sedam posto sredinom 2021., a sad je već na više od 13 posto. Dakle, gotovo pa dvostruki rast u manje od dvije godine. Zanimljivo, promjena je baš krenula s lipnjem 2021. i Appleovim zaokretom prema ARM-u. Ali, ponovno, zar to stvarno ništa ne znači za gaming računala?

Nijedan ozbiljni gamer neće za potrebe gaminga koristiti Mac ili neki chromebook. Svejedno, što se tiče “sirovih” performansi, Apple je s M1 i M2 čipovima potvrdio da se može natjecati s tradicionalnim x86 procesorima. Zato, gameri ne smiju prerano reći “nikad”, iako se narednih desetak godina mogu opustiti.

Posebno jer Qualcomm sve glasnije najavljuje nove Oryon ARM jezgre načinjene specifično za Windows uređaje, odnosno, pokušaj je to Qualcomma da bude kompetitnivniji s M1 i M2. Ako uspije, automatski će biti konkurencija Intelu i AMD-u te njihovim x86 procesorima.

Kad se to dogodi, pojavit će se pitanje podrške za softver pa će otuda i doći do pojačanog rasta za ARM. Što pak neće biti dovoljno da krene prebacivanje kritičnog softvera kao grafički driveri na ARM s x86. Ili, drugim riječima, gaming ARM PC još dugo će biti kompliciran cilj za ostvariti. Samim time, gaming PC tržište dodatno će se homogenizirati pa postati ekskluzivnije, što često znači i skuplji proizvod…