in ,

LOLLOL LOVELOVE TUGYTUGY WOWWOW

Djeca su vam zalijepljena za ekran pametnog telefona i stalno “vise” na TikToku? Stručnjaci imaju važno upozorenje!

Oprezno

TikTok je posljednjih godina u potpunosti preuzeo primat kao najpopularnija aplikacija (i društvena mreža) na svijetu, pogotovo među djecom i mladima. Upravo oni provode sate pregledavajući različita videa ili pak snimajući i objavljujući vlastita.

No, istraživanja pokazuju kako te navike mogu imati negativan utjecaj na razvoj mozga kod mladih te u konačnici dovesti do teže koncentracije prilikom obavljanja drugih aktivnosti.

Naučnici ističu kako TikTok postoji prekratko da bi se moglo objektivno proučiti kako on utječe na razvoj mozga kod mladih, ali dodaju kako je utjecaj definitivno vidljiv.

Prefrontalni korteks, dio mozga koji je zadužen za rješavanje problema, svjesnost emocija, mišljenje, radno pamćenje, pažnja i izvršne funkcije, u potpunosti se razvija tek oko 25. godine života, a upravo se na tom dijelu mozga najviše može vidjeti utjecaj TikToka.

Kako je za Verywell Health pojasnila profesorica psihijatrije i pedijatrije na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Massachusetts, Jessica Griffin, kratki videi, baš kao i slatkiši, potiču stvaranje dopamina, kemikalije odgovorne za osjećaj ugode u mozgu.

Upravo taj osjećaj često vas tjera da tražite još – baš kao djeca u trgovini slatkišima, pojasnila je Griffin.

Kratka forma (a TikTok je započeo s kratkim videima do jedne minute, da bi potom produžio njihovo trajanje na tri, odnosno nedavno na 10 minuta), stvara ovisnost kod mladih ljudi i otežava donošenje odluke da ugase aplikaciju i posvete se nekoj produktivnijoj aktivnosti.

Studija koja je 2021. godine provedena u Kini, proučavala je “tiktok efekt” na mozgovima kineskih studenata. Otkriveno je da gledanje personaliziranih videa, koje je odabrao algoritam, aktivira centre za nagradu u mozgu puno više, ali  gledanje nasumično odabranih videa koji nisu prilagođeni gledatelju.

Snimke mozgova studenata koji su redovito koristili aplikaciju, otkrili su reakciju koja se povezuje s ovisnošću, a neki od studenata jednostavno nisu imali dovoljno kontrole da sami prekinu gledanje.

“Ako gledate sadržaje na TikToku dugo vremena, to može dovesti do problema s pažnjom, koncentracijom i kratkoročnim pamćenjem”, upozorava Griffin.

No, problem nije samo video komponenta TikToka, već i činjenica da se radi o društvenoj mreži. Baš kao i kod ostalih društvnih mreža, korisnici TikToka nisu imuni na druge negativne pojave kao što su smanjenje komunikacije u stvarnom životu što može rezultirati ograničenim emocionalnim i društvenim razvojem, izloženost potencijalno štetnom sadržaju ili netačnim informacijama, a tu su još i predatori koji operiraju na svim internetskim kanalima.

Prof. Griffin upozorava kako algoritmi koji prate što korisnici gledaju i nude im sličan sadržaj, mogu imati i štetan utjecaj na mlade.

“Ako vaše dijete ima problema s poremećajem hranjenja, aksioznošću ili depresijom, vjerovatno će im biti servirani sadržaji koji su povezani s tim temama – a to može uzrokovati još više štete”, ističe Griffin.

Primijete li roditelji da njihovo dijete previše vremena provodi buljeći u ekran pametnog telefona i gledajući videa na TikToku, rješenje nije oduzeti im telefon ili zabraniti aplikaciju.

Prvi je korak otvoreni razgovor s djecom o potencijalnim negativnim posljedicama pretjeranog korištenja. Potom uvođenje određenih ograničenja koliko vremena zaista mogu provesti gledajući videa, prenosi Verywell Health.