in

LOLLOL LOVELOVE TUGYTUGY WOWWOW

Donosi važne odluke: Pet nevjerovatnih stvari koje mozak radi u snu!

Zanimljivosti

Trećinu života proživimo spavajući, što je vrlo bitna aktivnost za naše zdravlje, baš kao i uzimanje hrane. Nekako je uvijek bilo nejasno zašto baš trebamo san.

Svi znaju da san vraća energiju, čini nas odmornim, popravlja raspoloženje, ali malo ko zna što se događa u našem mozgu tokom sna. Donosimo pet vrlo važnih procesa koji se događaju u našem mozgu tokom sna, koji zapravo pojašnjavaju zbog čega je san toliko bitan. To je ujedno i razlog više da se dobro naspavate svake noći.

1. Mozak donosi odluke u snu

Studija objavljena u časopisu Current Biology, otkrila je da mozak obrađuje kompleksne podražaje tokom sna te koristi te informacije za donošenje odluka tokom budnog stanja, piše Huffington Post.

2. Mozak u snu konsolidira i stvara nove uspomene i sjećanja

Manjak sna mogao bi imati značajan utjecaj na hipokampus, odnosno područje mozga koje je zaduženo za stvaranje sjećanja i njihovu konsolidaciju. Upravo zbog tog razloga san ima vrlo važnu ulogu u procesu učenja, jer nam pomaže u učvršćivanju novih informacija koje primamo kako bi ih se kasnije kvalitetnije prisjetili.

“Otkrili smo da san prije učenja pomaže u pripremi mozga za inicijalno formiranje memorije. Nakon toga, san nakon učenja je ključan u pomaganju da se te informacije zalijepe u strukturu mozga, što u praksi znači da ih je teže zaboraviti”, otkriva dr. Matthew Walker sa Sveučilišta California u Berkeleyu.

3. Mozak u snu stvara kreativne poveznice

Netom spomenuto sveučilište još je 2007. godine u provedenoj studiji otkrilo da san može stvoriti “udaljene asocijacije” ili neobične poveznice u mozgu, koje mogu dovesti do velikog “a-ha!” trenutka nakon buđenja. Tokom buđenja ljudi općenito imaju 33 posto više šanse napraviti poveznicu između dvije naočigled udaljene ideje.

4. Čišćenje toksina

Serija studija iz 2013. godine otkrila je da san omogućava mozgu takozvano posrepmanje kuće. Ako nemamo dovoljno sna, onda niti naš mozak nema adekvatno vrijeme za čišćenje toksina, što potencijalno može dovesti do ubrzanja neurodegenerativnih bolesti potpu Parkinsonove ili Alzheimerove bolesti.

5. Mozak tokom sna uči kako izvoditi fizičke zadatke

Mozak pohranjuje informacije u dugovječnu memoriju kroz proces poznat kao vretena sna, odnosno kratke izboje moždanih valova na jakim frekvencijama, koji se javljaju tokom REM faze sna.

“Vježbanje tokom sna je ključno za kasniju izvedbu. Ako želite poboljšati svoje igranje golfa, spavajte duže”, ističe James B. Mass sa Sveučilišta Cornell.